New River CTC recognizes spring 2016 graduates

Associate degrees and certificates were awarded to students in New River Community and Technical College’s Class of 2016 during the thirteenth annual commencement ceremony on Saturday, May 14, at the Chuck Mathena Center, Princeton.

Over 150 graduates participated in the ceremony, which was attended by more than 900 people. In total, more than 350 students graduated from New River CTC this spring. Academic honors were designated to 120 students graduating with at least a 3.4 grade point average (GPA). In addition, over 50 graduates are members of the Phi Theta Kappa academic honor society for associate degree students with a 3.5 GPA.

Dr. L. Marshall Washington, president of New River CTC, welcomed the graduates, their families and guests. In addition to Washington, David Nalker, chair of the board of governors; Dr. John Mullens, parliamentarian of the faculty senate and professor of language and literature; and Cassy Basham, Raleigh County Campus student, addressed the graduates.

Washington and Janelle Schofield, New River CTC registrar, presented degrees and certificates to graduates.

The degrees awarded were Associate of Fine Arts (A.F.A.); Associate of Science (A.S.); and Associate of Applied Science (A.A.S.). Certificates were also awarded.

Area 2016 graduates are as follows:

GREENBRIER COUNTY

ALDERSON: Haylee Raeann Boswell, A.A.S. Board of Governors; Lorena Elizabeth Bowyer, A.A.S. Board of Governors; Tonya V. Brookman, A.A.S. General Business: Accounting; Joshua Wayne Greenway, A.A.S. Computer Science: Network Operating Systems and Certificate, Computer Repair and Operating Systems; Heather Anne Nielsen, Certificate, Administrative Office Technology with honors; Ariel Norton, Certificate, Technical Studies, Medical Insurance Billing and Coding; Dreama Paige Perry, A.A.S. Medical Assisting with honors; Kala Gail Lynn Smith, A.A.S. Administrative Office Technology and Certificate, Administrative Office Technology;

ASBURY: William Stacy Hobbs, A.A.S. Administrative Office Technology; Kelsey McCutcheon, Certificate, Licensed Practical Nurse;

CALDWELL: Rhonda D. Centracchio, A.A.S. Board of Governors with honors; Kendall Dove Hobbs, Certificate, Cosmetology with honors; Kristen A. Nickell, A.A.S. Health Information Technology with honors; Catherine Rose Rizzuto Rich, A.A.S. Medical Assisting; Kala N. Morgan, A.A.S. Board of Governors, Certificate, Medical Insurance Billing and Coding; Certificate, Licensed Practical Nurse with honors;

CHARMCO: Christy Lynn Walker, A.A.S. General Business: Accounting with honors;

CLINTONVILLE: Lynsi R. Burnett, A.S. General Education with honors;

CRAWLEY: Heather Nicole Bostic, Certificate, Medical Insurance Billing and Coding; Cassandra Lynn Hunter, A.A.S. Legal Assisting;

CRICHTON: Cody D. Loudermilk, Certificate, Electric Distribution Engineering Technology;

LEWISBURG: Kayla Renee’ Boothe, A.A.S. Paraprofessional Education; Jossie Ann Brooks, Certificate, Licensed Practical Nurse; Averile Dylan Byer, A.A.S. Computer Science: Network Operating Systems; Naomi Christian, A.A.S. General Business: Accounting and A.A.S. Administrative Office Technology; Jessica Jean Farley, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse; Janet M. Holliday, A.S. Business Administration: Management and A.A.S. General Business: Marketing with honors; Kayla Elizabeth Holliday, Certificate, Esthetics with honors; Rhonda Lynn Meadows, A.A.S. Administrative Office Technology and Certificate, Administrative Office Technology; Geraldine Rogner, A.A.S. Physical Therapist Assistant;

FORT SPRING: Rebecca Carrie Fullen, Certificate, Paraprofessional Education;

FRANKFORD: Kaitlyn Cherie Boone, A.A.S. General Business: Accounting; Diana Lynn Hefner, A.A.S. Cosmetology with honors; Tiffany Breann Loudermilk, A.A.S. Paraprofessional Education; Joy R. Vance, A.A.S. Paraprofessional Education with honors;

QUINWOOD: Angel B. Jones, Certificate, Cosmetology;

RAINELLE: Joshua A. Bean, A.A.S. Paraprofessional Education; Savanna Renee’ Gill, Certificate, Cosmetology; Holly Anne Hendrix, A.A.S. Medical Assisting; Rachel Michelle Kenney, A.S. General Education with honors; Isaac S. Tharp, A.S. General Education; Garrett Hunter Vestal, A.A.S. Paraprofessional Education;

RENICK: Cassaundra N. Bennett, Certificate, Licensed Practical Nurse; Christina Marie Frazer, A.A.S. Health Information Technology with honors; Georgia Lucille Holmes, A.A.S. Cosmetology with honors; Natasha Bostic, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse;

RONCEVERTE: Desiree Bullock, A.S. Business Administration; Erica Danielle Burns, A.A.S. Paraprofessional Education; Sara Elizabeth Campbell, Certificate, Medical Insurance Billing and Coding; Kelsey Lynn Dunbar, A.A.S. General Business: Management; Dana Rae Gillilan, A.A.S. Welding Technology, Structural Welding and A.A.S. Welding Technology, General Welding; Tracy A. Holliday, A.A.S. Board of Governors; Misty Elaine Landis, A.A.S. Board of Governors; Novelee Morgan, A.A.S. Administrative Office Technology; Melissa Lynn Tetreault, A.A.S. Paraprofessional Education with honors; Adam Douglas Walton, A.A.S. General Business: Marketing;

RUPERT: Michelle L. Medlin, A.S. Corrections with honors; Alberty Clint, Certificate, Electric Distribution Engineering Technology; Cody Alexander Gill, Certificate, Licensed Practical Nurse; Morgan (George) Reedy, A.A.S. Social Services;

WHITE SULPHUR SPRINGS: Christina Marie Crookshanks, A.A.S. Cosmetology with honors; Dustin D. Fisher, A.S. General Education with honors; Sarah Ashley Fogus, A.A.S. Social Services; Deborah L. Fraley, A.A.S. Board of Governors, Allied Health with honors; Shawn Gregory McMillion, A.S. General Education with honors; Merly B. Mojado, Certificate, Esthetics; Stacy Elaine O’Dell, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse; Joey E .Palmer, A.A.S. Physical Therapist Assistant with honors; Belinda Rochelle Sanchez, Certificate, Esthetics with honors; Ashley M. Scott, A.A.S. General Business: Accounting; Ashley Anne Sydenstricker, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse with honors;

MONROE COUNTY

BALLARD: Savannah Jean Boone, A.A.S. Board of Governors; Heather Cantley, A.A.S. Cosmetology with honors; Jennifer Lawhorn Howdock, A.S. Corrections with honors;

GAP MILLS: McKayla Myona Bostic, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse with honors; Colby Elizabeth John, A.A.S. Cosmetology; Tammy Dotson Rhodes, A.A.S. Cosmetology;

GREENVILLE: Erin Nicole Jones, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse; Molly Suzanne Wickline, A.A.S. Paraprofessional Education with honors;

LINDSIDE: Bethany Ryann Lephew, A.A.S. Paraprofessional Education with honors;

SINKS GROVE: Kelsey Elaine Reed, A.S. Corrections with honors; Cassaundra Brooke Sibold, A.A.S. Medical Assisting; Lisa Winebrimmer, A.A.S. Board of Governors with honors;

PETERSTOWN: Eliza Lynn-Marie Griggs, A.S. Corrections; Sydney Nicole Hopkins, A.A.S. Board of Governors; Tasha Johnson, A.A.S. Medical Assisting;

UNION: Mary Elizabeth Fenty, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse with honors; Wilda Kay Glover, A.S. General Education with honors; Michael R. Hillegas, Certificate, Computer Repair and Operating Systems with honors; Lauren Ashley Nichols, A.A.S. Cosmetology; Alisha Dawn Vance, A.A.S. Board of Governors and Certificate, Licensed Practical Nurse;

WAYSIDE: Alma Roena Ann Ponce’, A.S. Law Enforcement.

 

more recommended stories